Mikkeli muuseum

Weizenbergi 28, Tallinn

1997. aastal avatud Mikkeli muuseum on Eesti ainus erakollektsioonääri annetatud väliskunsti kogul põhinev muuseum. Johannes Mikkeli (1907–2006) 16.–20. sajandi Lääne-Euroopa, Vene, Hiina ja Eesti kunsti kollektsioon, mis on loodud Teise maailmasõja järgsel perioodil Eesti NSV-s, on ilmekas näide kunstikoguja soovist säilitada Nõukogude Liidu valitseva ideoloogia tingimustes vana Euroopa traditsioonilisi väärtusi. Mikkeli maalid, graafika, skulptuurid ja ennekõike portselan on oluliseks täienduseks Kadrioru kunstimuuseumi kollektsioonile.

Mikkeli muuseum asub Kadrioru lossi endises köögimajas. Hoone ajalugu ulatub 1721. aastasse, kui koos Kadrioru lossi ja pargi rajamisega ehitati ka praeguse hoone eelkäija. Lossiköögi ansamblisse kuulusid jääkelder, leivaait ja laudlinade ait. Neist on säilinud üksnes praegu Mikkeli muuseumi kõrval Weizenbergi tänava ääres asuv jääkelder.

Oma praeguse väliskuju sai köögimaja 20. sajandil. Hoone korrastustööde ja kohandamisega muuseumiks alustati 1995. aastal, kui Johannes Mikkel kinkis peamise osa oma kunstikogust Eesti Kunstimuuseumile. Kollektsiooni terviklikku ning püsivat eksponeerimist võimaldav Mikkeli muuseum avati 25. juunil 1997. Renoveerimisprojekt telliti Enn Laansoo Arhitektuuribüroo AS ja ehitusjuhtimine Laansoo Ehitus

$6LG1996

Muuseumi renoveerimisprojekt

Enn Laansoo Arhitektuuribüroo AS 1996

1997

Mikkeli muuseum